Domov
    Kategórie
    Košík
    Obľúbené
    Profil

    Čo je najlepšie na posilnenie imunity?

    12. 4. 2024

    Čo funguje na posilnenie imunity? Túto otázku si kladie veľa ľudí. Váš imunitný systém robí nezastupiteľnú úlohu a bráni vás proti chorobotvorným mikroorganizmom. Ale niekedy sa mu to hneď nepodarí a ochoriete. Dá sa tomu predísť a posilniť imunitu, aby ste neochoreli? 

    Dá sa to zdravou stravou? Zdravým životným štýlom? Stačí si zobrať nejaké vitamíny a minerály či užívať nejaké bylinky ako spirulina? Či treba robiť niečo iné? 

    V tomto článku sa dozviete veľmi prekvapivú pravdu o tom, ako to je naozaj, čo funguje na imunitu aj či sa dá nejako „naštartovať.“

    Nebude to len o otrepanom vitamíne C, ktorý sa odporúča v každom článku s nejakými povrchnými tipmi.

     

    Čo je imunitný systém a ako naozaj funguje?

    Kvôli mnohým povrchným článkom, ktoré sa na vás snažia zarobiť predajom na nezmyselmých „super posilňovačoch“ imunity alebo zoznamom „potravín proti baktériám a vírusom“ majú ľudia veľmi skreslenú predstavu o tom, čo je najlepšie na posilnenie imunity.

    Prvým krokom k posilneniu imunity je vedieť, čo to vôbec je ako ako funguje. Je to v skutočnosti viac ako len dať si céčko alebo nejaké ovocie a máte vyhraté. Nie že by ste ich nepotrebovali, ale veď uvidíte sami, že na silnú imunitu bude treba viac.

    Imunita je veľmi komplikovaný systém buniek a tkanív a príkazov, ktoré pracujú ako jeden tím, aby identifikovali, zabili a vyčistili infekčnú nákazu z tela. Jej rola je priam kľúčová, pretože, keby sme ju nemali, odrovanala by nás hocijaká baktéria poletujúca vzduchom.

    Jej základnými funkciami sú:

    • bojovať proti patogénom ako baktérie, vírusy, parazity a odstrániť ich z tela preč,
    • rozpoznať a neutralizovať škodlivé látky v prostredí,
    • bojovať proti chorobným zmenám v tele, ktoré napádajú zdravé bunky.

    Prvou vlnou obrany sú špecializované biele krvinky B-lymfocyty, ktoré tvoria protilátky, ktoré slúžia na:

    • označenie pategénov,
    • bránia patogénom napádať zdravé bunky,
    • v prípade baktérií neutralizujú toxíny z baktérií,
    • informujú ďalšiu vlnu obrany pre prípad, že by bola potrebná.

     

    B-lymfocyty si môžete predstaviť ako políciu, ktorá dáva pozor v meste na malých výtržníkov. No v prípade, že by na to nestačili, telo má v zálohách mnoho iných obranných zložiek, ktoré vie pohotovo povolať v prípade potreby.

    Ďalšou vlnou obrany sú T-lymfocyty, ktoré si môžete predstaviť ako obrnený oddiel s ťažším kalibrom. Ich úlohou je zdecimovať čokoľvek, čo im príde do cesty. Ich zbraňou je látka perforín, ktorou „strieľajú“ po vírusoch, baktériách a napadnutých bunkách. 

    Keby však patogény boli proti takejto paľbe obrnené, telo môže povolať aj tzv. prírodzených zabijakov, ktorí využíva rôzne toxíny na rozloženie cudzích buniek alebo tiež fagocyty,  ktorých funkciou je doslova zjesť cudzie bunky a následne ich rozložiť.

    Ako som už písal, detaily sú veľmi komplikované a takýchto špecializovaných imunitných buniek je veľmi veľa a každá majú svoju konkrétnu úlohu.

    Čo je však ešte dôležité vedieť, je že imunita sa rozdeľuje na 2 kategórie:

    • vrodená imunita (alebo nešpecifická) – je základná forma imunity, ktorou sa telo vie brániť proti škodlivým látkam. Patria sem napríklad spomínané fagocyty,
    • získaná imunita – je naučená forma imunity, kedy telo vie rýchlo rozpoznať baktérie a vírusy, s ktorými už v minulosti bojovalo a teda ich vie veľmi rýchlo poraziť, kým prepuknú v nejakú chorobu.

     

     

    Ako posilniť imunitu

    Stručná odpoveď na túto otázku – je to nemožné.

    Áno, je tam napísané, že je to nemožné, nie je tam chyba. Posilniť imunitu sa N-E-D-Á.

     

    Samotná myšlienka posilnenia imunitného systému nemá žiadny vedecký základ a ani sa nikde vo vedeckých kruhoch medicíny neobjavuje. Je založená na úplnom nepochopení toho, ako imunitný systém funguje po biologickej stránke a čo ho v skutočnosti ovplyvňuje.

    Samozrejme viete podporiť svoj imunitný systém, aby správne fungoval a viete prestať robiť veci, ktoré bránia jeho správnemu fungovaniu, ale nedá sa mu prikázať, aby zrazu pracoval lepšie silnejšie alebo akokoľvek výkonnejšie.

    Dám vám názorný príklad. Kedže tento web je primárne o cvičení, tak si zoberme také naberanie svalov. Veľa ľudí si myslí, že nejaký proteín alebo tréning na objem im zrazu za mesiac vykúzli hromadu svalov. 

    No nevykúzli. 

    Určite podporia celý proces, ale nedokážete prirodzene nabrať rýchlejšie, ako je v reále možné. Žiadny doplnok výživy to nezmení. To dokážu iba steroidy, keďže tie úplne menia prirodzené fungovanie tela.

    Akýkoľvek systém vo vašom tele – tráviaci, dýchací, obehový… jednoducho funguje a musí fungovať. Vašou úlohou nie je nič posilňovať. Vašou úlohou je zabezpečiť, aby všetko mohlo optimálne fungovať. Nič viac totižto ani urobiť nemôžete.