VIBROCIL Nosová roztoková aerodisperzia 15 ml

Liek obsahuje dve liečivá:

  • fenylefrín, čo je nosový dekongestant (látka odstraňujúca upchatie nosa)
  • dimetindénmaleinát, čo je antihistaminikum (látka pôsobiaca proti alergii).

Liek sa používa u dospelých a u detí starších ako 6 rokov:

  • na úľavu od opuchu nosovej sliznice v prípade prechladnutia, pri akútnej a chronickej nádche, pri sennej nádche alebo inej alergickej nádche (alergia na domový prach, zvieraciu srsť), pri vazomotorickej nádche a sinusitíde (zápal prinosových dutín)
  • ako pomocný liek pri akútnom zápale stredného ucha
  • na odporúčanie lekára ako súčasť predoperačnej alebo pooperačnej starostlivosti v prípade operácie nosa.

Dávkovanie a spôsob užívania

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti nad 12 rokov: 1-2 vstreky do každej nosovej dierky 3-4x denne.
Deti od 6 do 12 rokov (pod dozorom dospelej osoby): 1-2 vstreky do každej nosovej dierky 3-4x denne.
Dĺžka liečby:
Liek nesmie byť používaný nepretržite dlhšie ako 7 dní. Ak sa do 7 dní príznaky nezmiernia alebo sa zhoršia, je potrebné kontaktovať lekára.
Medzi jednotlivými cyklami používania lieku je nutné počkať aspoň 7 dní s použitím tohto alebo podobného lieku.

Spôsob použitia

Liek je určený len na použitie do nosa. Pred prvou aplikáciou je potrebné niekoľkokrát vystreknúť z dávkovača do vzduchu. Pri nasledujúcej aplikácii je liek takto pripravený na použitie. Sprej sa aplikuje po vyčistení nosa. Do nosovej dierky sa zavedie aplikátor, stlačí sa jedenkrát sprejová hlavica a stisk sa povolí až po vytiahnutí aplikátora z nosovej dierky. Optimálne rozptýlenie rozprašovača sa dosiahne vdýchnutím malého množstva vzduchu nosom v priebehu aplikácie. Aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií, liek môže byť používaný iba jednou a tou istou osobou.

Upozornenie

U detí do 6 rokov sa liek neodporúča. U detí od 6 do 12 rokov sa liek musí podávať pod dohľadom dospelej osoby.
Počas tehotenstva sa liek neodporúča používať (s ohľadom na potenciálne systémový vazokonstrikčný účinok fenylefrínu).
V období dojčenia sa liek neodporúča.
Liek je určený iba na krátkodobé použitie. Dlhodobé alebo nadmerné používanie môže spôsobiť opätovný dlhodobý opuch nosovej sliznice po vysadení lieku, vykazujúci známky závislosti.
Liek sa nesmie použiť u pacientov s atrofickým zápalom nosovej sliznice, s glaukómom s úzkym uhlom a u pacientov, ktorí užívajú alebo v predchádzajúcich 14 dňoch užívali inhibítory monoamínooxidázy.
Zvýšená opatrnosť sa odporúča u pacientov s hypertenziou, kardiovaskulárnym ochorením, ochorením štítnej žľazy, s epilepsiou, diabetom a u pacientov s obštrukciou hrdla močového mechúra (napr. hypertrofia prostaty).
Uchovávať pri teplote do 30 °C.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Zloženie

fenylefrín, dimetindéniummaleinát

Upozornenie

Vibrocil by ste nemali používať, ak ste alergickí na niektorú z jeho zložiek, ak trpíte chronickou nádchou s atrofiou sliznice alebo ak užívate, resp. v posledných dvoch týždňoch ste užívali antidepresívum skupiny inhibítorov monoaminooxidázy (v prípade pochybností sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom).

Interakce

Vibrocil by sa nemal nepretržite používať dlhšie ako 1 týždeň; ak príznaky pretrvávajú dlhšie, poraďte sa s lekárom. V prípadoch dlhodobého a nadmerného používania sa môže oslabiť účinok lieku odstraňujúci upchatie nosa, môže sa reaktívne zvýšiť prekrvenie nosovej sliznice. To môže v konečnom dôsledku viesť k následnému zápalu nosovej sliznice (lieková rinitída). Pre deti od 1do 6 rokov je vhodná nosová roztoková instilácia. Neprekračujte odporúčané dávky zvlášť u malých detí a starších osôb. Ako pri všetkých liekoch proti nádche na miestne použitie, ktoré obsahujú látku zužujúcu cievy, môže nadmerné dávkovanie viesť k účinkom na celý organizmus.
Možno používať Vibrocil počas tehotnosti alebo v období dojčenia?
Ak ste tehotná alebo dojčíte, nemali by ste používať Vibrocil, ak ste sa neporadili s lekárom.

Upozornenie

Informujte lekára alebo lekárnika, ak:

  • trpíte zvýšeným krvným tlakom, srdcovo-cievnymi ochoreniami, ochorením štítnej žľazy, glaukómom (zvýšeným vnútroočným tlakom) alebo inými ochoreniami,
  • ste alergickí, najmä na iné lieky,
  • užívate lieky na zníženie krvného tlaku napr. ß blokátory, tricyklické antidepresíva alebo iné lieky (aj lieky užívané bez odporúčania lekára!).
10,60 €
cena vrátane DPH nezahŕňa cenu dopravy