Inhalátory

28.02.2023

Počas posledných rokov sa rozšíril výskyt agresívnych respiračných ochorení, preto je vhodné mať doma k dispozícií inhalátor. Je veľmi užitočný nielen počas zimných mesiacov (suchý vzduch počas vykurovacej sezóny a epidémie), ale aj počas kvitnutia a peľových období.

Inhalátor je prístroj určený na cielenú liečbu horných a dolných dýchacích ciest. Používa sa na premenu liekov na kvapôčky, ktoré sa miešajú so vzduchom a ľahko sa tak dostávajú do dýchacích ciest. Inhalátory vám pomôžu pri nástupe prechladnutia alebo pri dlhodobých problémoch s astmou. Sú vhodné tak pre dospelých ako aj pre deti.

U nás sú veľmi obľúbené kompresorové inhalátory, ktoré sú vhodné na dlhodobé a časté používanie. Stlačený vzduch prúdi tekutým liekom (napríklad Vincentka) vysokou rýchlosťou a premení ho na aerosól. Tryska napojená na kompresor tento aerosól rozprašuje. Tento typ, ktorý je tiež označovaný ako tryskový nebulizér, si poradí ako s olejmi, tak aj s roztokmi či suspenziou. Ich nevýhodou sú väčšie rozmery a hlučnosť. 

Ďalej sú na trhu ešte kategórie membránových a ultrazvukových inhalátorov. Majú iba jednu nevýhodu, že nemusia zvládnuť vytvoriť aerosól z hustejších liekov.

Medzi najčastejšie zdroje liečivých látok patria lieky, minerálne vody, éterické oleje či bylinky. Pri každom inhalátore si však skontrolujte, či je možné vami zvolenú náplň použiť. 

Do inhalátora môžeme použiť nasledovné náplne:

  • Špecializované lieky pomáhajú rozpúšťať hlieny a uvoľňujú dýchacie cesty. Spravidla ide o roztoky. 
  • Slaná voda a Vincentka sú inhalačné roztoky vhodné na liečbu ľahkých dýchacích ťažkostí a nádchy.
  • Éterické oleje sa inhalujú s cieľom uvoľnenia a relaxácie. Pomáhajú napríklad pri chrípke, prechladnutí či nádche.
  • Bylinky prinášajú odľahčujúce účinky pri prechladnutí, pomáhajú so spánkom a podobne.

Ako jedna z mála lekární v okolí držíme najpredávanejšie inhalátory skladom. Čiže nemusíte čakať a s liečbou môžete začať ihneď po zakúpení u nás.